Wing Chun Resmi Sitesi

DİNAMİK VE ETKİLİ SAVUNMA

DİNAMİK VE ETKİLİ SAVUNMA

Sosyal sorunlar, çevresel şartlar ve sağlık nedenleriyle oluşan stres patlamaları kişileri tarih boyunca hep olumsuz etkilemiş ve saldırgan bir konuma getirmiştir. Saldırgan ve otokontrol yeteneğini kaybeden kişilerin çok olduğu toplumlarda sosyal yapının bozulması kaçınılmazdır.Şiddet ve taciz olaylarının artması ve bu olayların insan hayatını tehdit edecek boyutlara ulaşması kişisel savunmanın ne kadar önemli olduğunun göstergeleridir.

Kişinin kendisini ve sevdiği kişileri korumayı öğrenebilmesi için uzun yıllar çalışması ve olağanüstü bir çaba göstermesi gerekli değildir. Wing Chun ‘ un akademik eğitim programları sayesinde her yaştan bayan ve erkek kısa sürede kendini savunmayı öğrenebilir.

Merkez Hat:

Direk hareket akışı Wing Chun’ un önemli prensiplerindendir. Savunma ve saldırı teknikleri kendi merkez hattımız üzerinden rakibin merkez hattına doğru düz ve direk bir hareket çizgisi oluşturularak yapılır. İki nokta arasındaki en kısa yol kullanılır. Bir dövüşte zaman kaybettiren ve hedeften uzaklaşılmasına yol açan dairesel saldırılar ve yüksek tekmeler Wing Chun’ da kullanılmaz. Wing Chun ‘un ilk formu en ideal merkez pozisyonu almayı öğretir. Bu Formu iyi öğrenen kişinin mükemmel bir dengesi , rakibin gücüne ve ölçüsüne göre değişkenlik göstermeyen sabit ve patlayıcı bir gücü olur.

Merkez hatta yapılan saldırı ve baskılara karşı en etkili silahlardan biri Chi Sao’ dur.Chi Sao’ da rakibin merkez eksenine dönük olunur ve kollar asla bu eksenden ayrılmaz . Ayrıldığında yapısal olarak defansda zayıflık olur. Rakip bu yapıyı bozmak için baskı yapar ve ittirirse, bıraktığında aynı suyun içinde itilen bir top gibi yada esnek bir ağaç dalı gibi tekrar merkez eksene geri dönülür. Chi Sao’ da hassasiyet geliştiği için temas halinde rakip kollarını çeker ve merkezi terk ederse hızlı ve güçlü ataklar yapılır.

Pratik ve Basit:

Wing Chun’da karmaşık ve fiziksel yapıyı zorlayan akrobatik hareketler, gizemli teknikler, sihirli enerjiler yoktur. Her yaştan insan tarafından uygulanması kolaydır. Hedef çok basittir, rakip sizi yenmeden sizin onu yenmeniz ! Herhangi bir saldırı anında durum analizi yapmak ve düşünmek mümkün değildir . Önemli olan en hızlı şekilde basit ve pratik karşılıklar vermektir.

Hareket Tasarrufu:

Bütün Wing Chun prensipleri hareket sırasında enerjinin verimli ve etkili kullanımını öğretir. Vücut enerjisini gereksizce harcayan hareketler kullanılmaz.( Abartılı çevresel hareketler, artistik yüksek tekmeler ve yumruklar gibi) Bu tür saldırılar spor görselliği açısından göz doldurur ama hem çok zaman alır hemde kişiyi tek ayak üzerinde dengesiz bir duruma getirirler. Bir dövüş sırasında önemli olan fazla hareket etmek değil en kısa sürede en etkili teknikleri kullanarak kazanmaktır.

Rakibi enerjisini kullanma:

Rakibin güçlü saldırılarına aynı oranda güçle karşılık vermek oldukça tehlikelidir.Kuvvete karşı kuvvet uygulamak daha güçlü bir rakip karşısında sıkıntıya yol açabilir. Güç sarfetmek yerine saldırı ve baskının yönünü değiştirmek daha avantajlıdır. Karşı tarafın saldırması halinde yaptığımız ufak bir değişim ve yönlendirme saldırının dengesini bozduğu gibi savunmasınıda etkisiz hale getirir. Nasıl suyun belli bir şekli yoksa bulunduğu kaba göre şekil değiştiriyorsa dövüşünde belli bir pozisyonu yoktur, koşullara göre pozisyon değişebilir.

Refleksler ve Hisler:

Bir dövüşte süre saniyelerle ölçülür. Saldırı planı yapacak ve strateji belirleyecek zaman yoktur. Esas olan karşıdakinin tüm hareketlerine karşı duyarlılığı geliştirmek ve herhangi bir saldırı girişimi karşısında çok çabuk karşılık vermeyi sağlayacak refleksleri kazanmaktır. Reflekslerin ve hislerin gelişimi için en önemli çalışma Chi Sao’ dur. Chi Sao’ da kollar rakiple sürekli temas halindedir. Kollar içe , dışa, yukarı ve aşağı sürekli hareket eder. Bu çalışma yüzlerce saat yapılır . Rakibin pozisyondan çıktığı fark edildiği anda hassasiyet geliştiği için çok çabuk ve güçlü ataklar yapılır. Chi Sao teknikleri Wing Chun’ un mükemmel pratik uygulamalarıdır.

Sifu Aydın Erdem

Wing Chun Resmi Sitesi
Türkiye’de Wing Chun

Türkiye’de Wing Chun

Türkiye de wing chun 1990 lı yıllardan sonra öğretilmeye ve...
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ

JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ

Dünyanın en iyi escrima ve bıçak ustası Jc Cabiero 8...
Wing Chun çalışarak stresle başa çıkılabilir mi?

Wing Chun çalışarak stresle ...

Stresin birçok hastalığın başlangıç aşamasını oluşturduğu bilim adamları tarafından da...
Duyurular
Anonim

Manalı bir sessizlik, daima manasız sözlerden daha iyidir.

Sifu Murat Kaplan

Biri hakkında konuşurken, o kişinin hemen arkanızdan duruyor ve kendisi hakkında sizin söylediklerinizi dinliyor olduğunu düşünün; ve ona göre konuşun. Sözlerinizin değiştiğini göreceksiniz.

Savaş Sanatları Deyişi

Sanat onu uygulayan kişi kadar iyidir.

Savaş Sanatları Deyişi

Bir savaş sanatında ustalığa erişen kişinin bu ustalığı, onun tüm hareketlerine yansır.

Wing-Chun Deyişi

Eğitime ilk başlayan değil, sabır, sadakat, beceri ve süreklilik ile başarıyı elde eden kişi sıralamada önce gelir.

Wing-Chun Deyişi

Tan-Sao, Bong-Sao, Fok-Sao, Wu-Sao, ve Huen-Sao; pratikle ve çalışmayla mükemmelleşirler.

Wing-Chun Deyişi

İçte Chi`yi geliştirmek için dışarıdan tendonları kemikleri ve kasları geliştirmek gerekir.

Savaş Sanatları Deyişi

Savaş sanatları şiddet ve başkalarını düzeltmek için değil; barış (huzur) ve kendi zihin ve ruhuna çeki düzen vermek içindir.

Bruce Lee

Keşke savaş sanatları ustaları – ve uygulayıcıları – farklı dekoratif dallar, çiçekler ve yapraklarıyla ilgilenmekten çok o sanatların kökleriyle ilgilenseler.

Wing-Chun Deyişi

Vurmak için fazla hevesli olma. Vurmaya da korkma. Kim darbe almaktan korkarsa sonunda darbe alacaktır unutma.

Wing-Chun Deyişi

Güç eklemlerden, kuvvet ise topuklardan/yürüyüş becerisinden doğar.

Wing-Chun Deyişi

Aynı öğretmenin (ustanın) ögrencileri becerileriyle farklılık gösterirler.

Wing-Chun Deyişi

(Köprü) Kollarınız rakibinizin üç eklem noktasını geçmisse onun her noktasına vurabilirsiniz.

Wing-Chun Deyişi

Cam gibi baş, pamuk gibi bel, demir gibi kollar.

Wing-Chun Deyişi

Kendini ve rakibini tanı, böylece daima galip gelirsin.

Sifu Murat Kaplan

Bir Wing-Chun uygulayıcısı ne kadar çok kaba güç ve sertlik kullanıyorsa, sergilenen sanat da o kadar aslından uzaktır.

Sifu

Başkalarının zayıflıklarından bahsetmek yerine, kendi zayıflıklarınız üzerinde çalışın.

Sifu

Sükunetini koru (sakin ol) ve bir savaşçı gibi antrenman yap.

Sifu

Bugün ne (ya da kim) olduğumuz, (bugüne kadar) yapmış olduğumuz her şeyin neticesidir. Ne olacağımız kendi tercihimizdir, çünkü kararı veren (sadece) kendimiziz; başka biri değil. Suçlayacak biri ya da birşey yok.

Sifu Murat Kaplan

Farkındalık hatırlamaktır.

Anonim

Öfke ve nefretiniz yalnızca sizin ne kadar zavallı, ne denli zayıf bir karakter olduğunuzu gösterir ve bu duygularınız kime karşı olursa olsun onların tek nedeni ve suçlusu sadece sizsiniz!

Anonim

Savaş sanatları zayıf karakterleri içinde barındırmazlar! Er ya da geç bir sebep çıkar ve kişi kendini o soylu bünyenin dışında bulur.

Lao Tzu

Acele karar vermeyin. Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar, aklın durması halidir. Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur.

Wing Chun Kayıtları

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Evraklar

1- Sağlık Raporu (aile Hekiminden)

2- Kimlik Fotokopisi

3- 4 Adet Fotoğraf (Vesikalık)

4- Veli İzin Belgesi (18 Yaş altı için)-(Bu belge bizde mevcut olup, kayıt anında doldurulup veli tarafından imzalanır.

Şartlar

1- Kişi kayıt evraklarını getirmek zorundadır.

2- Kişi 18 Yaşından küçük ise kayıt işlemlerini velisi ile yapmak zorundadır.

3- Kişi hangi spor branşını seçmiş ise o branşla ilgili malzemeleri kayıt tarihinden itibaren iki hafta içinde  almak zorundadır.

4- Ücretler aylık olarak ve peşin ödenir.

5- Bir defaya mahsus olmak üzere kayıt ücreti alınmaktadır.

6- Dört ayda bir sınav ücreti alınmaktadır.  sınav ücreti aylık ücret ile eşit miktardadır

Wing Chun Resmi Sitesi
Makaleler
Türkiye’de Wing Chun
Türkiye’de Wing Chun
Türkiye de wing chun 1990...
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ
Dünyanın en iyi escrima ve...
Wing Chun çalışarak stresle başa çıkılabilir mi?
Wing Chun çalışarak stresle ...
Stresin birçok hastalığın başlangıç aşamasını...
Tümünü Göster
.
Engin Tasarım