Wing Chun Resmi Sitesi

Tarihçe

WingChun Tarihçesi (GM Ip Man tarafından)

Bayan Yim WingChunYim Wing Chun
WingChun Kung Fu sisteminin kurucusu, Bayan Yim WingChun, Çin’de (Kwangtung Eyaleti) Kanton yerlisiydi. Akıllı, atletik, erdemli, dürüst ve açık sözlü bir genç kızdı. Fukien’li bir tuz taciri olan Leung Bok Chau ile nişanlanmasından kısa bir zaman sonra annesini kaybetti. Babası Yim Yee, haksız bir şekilde bir cinayetle suçlanmıştı ve hapse girme riski yüzünden oradan kaçmak zorunda kalmışlardı. En sonunda Yunnan ve Szechuan eyaletleri arasındaki sınıra yakın bir dağ olan Tai Leung Dağı eteklerine yerleştiler. Orada taze lor satan bir dükkan işleterek hayatlarını kazandılar.

Shaolin Manastırı saldırı altında
Efsaneye göre Ng Mui, Honan Eyaleti Sung Dağı’nda bulunan Shaolin Manastırı’nda başrahibeydi. İmparator K’anghi Ching hükümdarlığı boyunca (1622-1722) bu manastırda öğretilen savaş sanatları çok popüler hale gelmiş ve manastır çok güçlenmişti. Bu durum, bir zamanlar Çin’i yönetmiş olan, kuzeyde bulunan Mançuryalıların oluşturduğu Manchu hükümetini korkuttu ve manastıra saldırmaları için asker göndermelerine sebep oldu.

Manastır yanıyor
Birkaç saldırı teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlanınca, hükümete yaranmak isteyen o bölgede yerel bir hükümet görevlisi olan Chan Man Wai adındaki adam bir plan önerdi. Bu plana göre, askerler dışarıdan saldırırken diğerlerine ihanet etmek için ikna edilen Ma Ning Ye isimli bir rahip ve arkadaşları manastırın içerisinde yangın çıkartarak manastırı ele geçireceklerdi. Planları başarıya ulaştı, manastır yandı, rahipler ve öğrencileri dört bir yana dağıldı. Ng Mui, Jee Shim, Bak Mei, Fung Do-Dak ve Miu Hin kaçtılar ve her biri kendi yollarına gittiler.

Düello
Ng Mui and Yim Wing ChunNg Mui, Tai Leung dağında (Chaitlar dağı olarak da bilinir) Beyaz Turna Kuşu Tapınağına sığındı. Pazardan eve dönüş yolu üzerinde, sık sık taze lor aldığı Yim Yee ve kızı WingChun ile orada karşılaştı. On beş yaşında, saçları o günlerin adetlerine göre, evlilik yaşına geldiğini gösterecek şekilde toplanmış WingChun’ un güzelliği, o yörenin kabadayısının dikkatini çekmişti. Kendisiyle evlenmesi için WingChun’u zorlamaya başladı ve onun bitip tükenmeyen tehditleri hem WingChun hem de babası için bir üzüntü kaynağı olmaya başladı. Ng Mui bu durumu öğrendiğinde WingChun için üzüldü ve ona acıdı. Ona (WingChun) dövüşme tekniklerini öğretmeye karar verdi, böylece kendi kendini koruyabilecekti. WingChun, Ng Mui’yi dağlara doğru giderken takip etti ve Kung Fu öğrenmeye başladı. Teknikler üzerinde uzmanlaşana kadar gece gündüz çalıştı.
Daha sonra kabadayıya meydan okuyan WingChun, dövüş için onu düelloya davet etti ve yendi. Ng Mui, daha sonra ülke çapında seyahate çıktı, fakat gitmeden önce, WingChun’a, Kung Fu geleneklerini tam anlamıyla onurlandırmasını, Kung Fu’sunu evliliğinden sonra da geliştirmeye devam etmesini ve Manchu hükümetini devirip Ming Hanedanlığını yeniden kurmak için çabalayan insanlara yardım etmesini söyledi.

Chin Shin ve Uzun sırık (Long Pole) teknikleri
Evlendikten sonra WingChun, Kung Fu’yu kocası Leung Bok Chau’ya öğretti. O da sırası gelince bu teknikleri Leung Lan Kwai’ye aktardı. O da daha sonra bu teknikleri Wong Wah Bo’ya aktardı. Wong Wah Bo, Çinlilerin Red Junk Opera olarak bilinen, yelkenli gezici bir opera topluluğunun üyesiydi. Wong Red Junk Opera’da Leung Yee Tei ile birlikte çalıştı. Bu sırada, Siulam’dan kaçtıktan sonra, Red Junk’da aşçı olarak çalışarak kendini gizleyen Başrahip Chi Shin ile karşılaştı. Chi Shin, Leung Yee Tei’ye uzun sırık (long pole) Long Pole – Luk Dim Boon Kwantekniklerini öğretti. Wong Wah Bo, Leung Yee Tei’ye yakın biriydi, arkadaştılar ve Kung Fu ile ilgili öğrendiklerini paylaştılar. Birlikte hem paylaştılar hem de teknikleri geliştirdiler, ilerlettiler. Ve böylece uzun sırık teknikleri WingChun Kung Fu’yla birleştirildi. Leung Jan ustalığının en üst seviyesine ulaşarak WingChun’un en derin sırlarını kavradı. Çeşitli Kung Fu ustaları ona meydan okumaya geldiler ama hepsi bozguna uğradı. Leung Jan çok ünlü oldu.
Daha sonra Kung Fu’sunu, beni ve Ng Siu Lo, Ng Chung So, Chan Yu Min ve Lui Yu Jai gibi benden daha yaşlı Kung Fu kardeşlerimi, onlarca yıl önce kendi öğrencisi olarak kabul eden Chan Wah Shan’a aktardı. Bundan dolayı WingChun sisteminin orijininden itibaren ardarda direkt olarak bize aktarıldığı söylenebilir.
Ben WingChun sisteminin bu hikayesini, eski ustalarımın saygıdeğer anısına yazıyorum. Şu anda sahip olduğum meziyetleri bana aktardıkları için onlara sonsuza kadar minnettar kalacağım. İnsan bir suyu içerken içtiği o suyun kaynağını her zaman düşünmelidir. Bizim Kung Fu kardeşlerimizi bir arada tutan paylaşma duygusu da işte bu duygudur. Ülkemizin ışığını yansıtmanın ve Kung Fu’yu tanıtmanın yolu bu değil midir?

Wing Chun Resmi Sitesi
Türkiye’de Wing Chun

Türkiye’de Wing Chun

Türkiye de wing chun 1990 lı yıllardan sonra öğretilmeye ve...
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ

JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ

Dünyanın en iyi escrima ve bıçak ustası Jc Cabiero 8...
Wing Chun çalışarak stresle başa çıkılabilir mi?

Wing Chun çalışarak stresle ...

Stresin birçok hastalığın başlangıç aşamasını oluşturduğu bilim adamları tarafından da...
Duyurular
Anonim

Manalı bir sessizlik, daima manasız sözlerden daha iyidir.

Sifu Murat Kaplan

Biri hakkında konuşurken, o kişinin hemen arkanızdan duruyor ve kendisi hakkında sizin söylediklerinizi dinliyor olduğunu düşünün; ve ona göre konuşun. Sözlerinizin değiştiğini göreceksiniz.

Savaş Sanatları Deyişi

Sanat onu uygulayan kişi kadar iyidir.

Savaş Sanatları Deyişi

Bir savaş sanatında ustalığa erişen kişinin bu ustalığı, onun tüm hareketlerine yansır.

Wing-Chun Deyişi

Eğitime ilk başlayan değil, sabır, sadakat, beceri ve süreklilik ile başarıyı elde eden kişi sıralamada önce gelir.

Wing-Chun Deyişi

Tan-Sao, Bong-Sao, Fok-Sao, Wu-Sao, ve Huen-Sao; pratikle ve çalışmayla mükemmelleşirler.

Wing-Chun Deyişi

İçte Chi`yi geliştirmek için dışarıdan tendonları kemikleri ve kasları geliştirmek gerekir.

Savaş Sanatları Deyişi

Savaş sanatları şiddet ve başkalarını düzeltmek için değil; barış (huzur) ve kendi zihin ve ruhuna çeki düzen vermek içindir.

Bruce Lee

Keşke savaş sanatları ustaları – ve uygulayıcıları – farklı dekoratif dallar, çiçekler ve yapraklarıyla ilgilenmekten çok o sanatların kökleriyle ilgilenseler.

Wing-Chun Deyişi

Vurmak için fazla hevesli olma. Vurmaya da korkma. Kim darbe almaktan korkarsa sonunda darbe alacaktır unutma.

Wing-Chun Deyişi

Güç eklemlerden, kuvvet ise topuklardan/yürüyüş becerisinden doğar.

Wing-Chun Deyişi

Aynı öğretmenin (ustanın) ögrencileri becerileriyle farklılık gösterirler.

Wing-Chun Deyişi

(Köprü) Kollarınız rakibinizin üç eklem noktasını geçmisse onun her noktasına vurabilirsiniz.

Wing-Chun Deyişi

Cam gibi baş, pamuk gibi bel, demir gibi kollar.

Wing-Chun Deyişi

Kendini ve rakibini tanı, böylece daima galip gelirsin.

Sifu Murat Kaplan

Bir Wing-Chun uygulayıcısı ne kadar çok kaba güç ve sertlik kullanıyorsa, sergilenen sanat da o kadar aslından uzaktır.

Sifu

Başkalarının zayıflıklarından bahsetmek yerine, kendi zayıflıklarınız üzerinde çalışın.

Sifu

Sükunetini koru (sakin ol) ve bir savaşçı gibi antrenman yap.

Sifu

Bugün ne (ya da kim) olduğumuz, (bugüne kadar) yapmış olduğumuz her şeyin neticesidir. Ne olacağımız kendi tercihimizdir, çünkü kararı veren (sadece) kendimiziz; başka biri değil. Suçlayacak biri ya da birşey yok.

Sifu Murat Kaplan

Farkındalık hatırlamaktır.

Anonim

Öfke ve nefretiniz yalnızca sizin ne kadar zavallı, ne denli zayıf bir karakter olduğunuzu gösterir ve bu duygularınız kime karşı olursa olsun onların tek nedeni ve suçlusu sadece sizsiniz!

Anonim

Savaş sanatları zayıf karakterleri içinde barındırmazlar! Er ya da geç bir sebep çıkar ve kişi kendini o soylu bünyenin dışında bulur.

Lao Tzu

Acele karar vermeyin. Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar, aklın durması halidir. Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur.

Wing Chun Kayıtları

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Evraklar

1- Sağlık Raporu (aile Hekiminden)

2- Kimlik Fotokopisi

3- 4 Adet Fotoğraf (Vesikalık)

4- Veli İzin Belgesi (18 Yaş altı için)-(Bu belge bizde mevcut olup, kayıt anında doldurulup veli tarafından imzalanır.

Şartlar

1- Kişi kayıt evraklarını getirmek zorundadır.

2- Kişi 18 Yaşından küçük ise kayıt işlemlerini velisi ile yapmak zorundadır.

3- Kişi hangi spor branşını seçmiş ise o branşla ilgili malzemeleri kayıt tarihinden itibaren iki hafta içinde  almak zorundadır.

4- Ücretler aylık olarak ve peşin ödenir.

5- Bir defaya mahsus olmak üzere kayıt ücreti alınmaktadır.

6- Dört ayda bir sınav ücreti alınmaktadır.  sınav ücreti aylık ücret ile eşit miktardadır

Wing Chun Resmi Sitesi
Makaleler
Türkiye’de Wing Chun
Türkiye’de Wing Chun
Türkiye de wing chun 1990...
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ
Dünyanın en iyi escrima ve...
Wing Chun çalışarak stresle başa çıkılabilir mi?
Wing Chun çalışarak stresle ...
Stresin birçok hastalığın başlangıç aşamasını...
Tümünü Göster
.
Engin Tasarım