Wing Chun Resmi Sitesi

Wing Chun’da Fiziksel ve Ruhsal Denge

Fiziksel Gelişime Etkileri:

Wing Chun programları kişiye çok iyi bir fiziksel denge kazandırır. Kas ve kemik yapısını sağlıklı ve dayanıklı bir hale getirir. Ayrıca kemik özgül ağırlığını ve bağ dokuların esnekliğini artırarak baskı ve gerginliklere karşı güçlendirir. Wing Chun teknikleri düzenli olarak uygulandığında bedenin fiziksel performansının artmasının yanında iç organlarının çalışma fonksiyonlarınıda geliştirir. Kalp ve dolaşım sistemi daha güçlü hale gelir. Enerji seviyesi artar.Böylece orta ve yüksek şiddetteki bir çok hareket en verimli şekilde yapılır. İlk öğrenci  formu (Siu Lim Tao Form) kişiye   temel tekniklerin doğru bir şekilde kullanımını öğretmesinin  yanında , fiziksel özelliklerin gelişimindede oldukça faydalıdır.

Anti – Stres:

Günümüzün en önemli sorunlarından biri strestir. Bu negatif duygunun artması kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkilemesinin yanında fiziksel sorunlarada  yol açar. Wing Chun’ da bedenin ruhsal yönden dengesini sağlayan özel eğitim programları sayesinde stres daha kontrol edilebilir bir hale gelebilmektedir. Özellikle dövüş sırasında kişi psikolojik baskı , gerilme ve  stres altında kendini daha rahat ve güçlü hisseder.

Düşünceye veYaşama Yönelik Bakış Açıları: 

‘’ Gerçek dövüş sanatının, doğru prensiplerini ve güçlerini öğrenirken zihinsel ve duygusal otokontrol yeteneğini geliştirmek en önemli öğedir. Bu çoğunlukla dövüş sanatının bazı eğitmenleri tarafından yanlış anlaşılan antrenman öğelerindendir.’’     Büyük Usta Ip Ching

Kişinin kendisini saldırılara karşı etkili bir şekilde koruması çok önemlidir. Ama daha önemli olan şey insanın iradesini ve duygularını kontrol altında tutabilmesidir. Wing Chun prensipleri kişiye sadece iyi bir dövüşçü olmayı değil, egodan uzak , sabırlı ve iyi bir insan olmayıda öğretir.

Wİng Chun’ da mistik unsurlarla süslenmiş gerçek yaşamdan kopuk bir felsefi anlayış yoktur. Düşünceye ve sosyal yaşama yönelik çok farklı bakış açıları vardır. Bu prensipler yaşamım içerisinde efektif olarak kullanılabilir. Wing Chun kişiye bedensel ve ruhsal olarak kendini tanımayı, sınırlarını zorlamayı ve sorunlara karşı mücadele etmeyi öğretir.  Kendini her anlamda tanıyan ve sınırlarını bilen kişinin iç huzura ulaşması daha kolaydır.

Korku ve Öfke Kontrolü:

Çinliler korku ve öfke gibi duyguları  ikiz yıkıcılar olarak adlandırmaktadır. Dövüş anında bu gibi olumsuz duyguların kontrol altında tutulması gerekir. Dövüş başladığında bir çok insan fiziksel ve zihinsel olarak gerilir. Baskı altında bilinç kaybolur  ve kontrolsüz güç kullanılır. Çin’li general Sun-Tzu korku ve öfke gibi duyguların kontrolü altında mücadele edildiğinde ortaya çıkan 5 farklı rahatsızlığı sıralamıştır. Bunlar umursamazlık, korkaklık, kızgınlık, gurur ve düşmanına merhamet etmektir. Sun -Tzu bu tür olumsuz duyguları karakter zayıflığı olarak tanımlamıştır. Korku ve öfke kontrolünü yapamayan kişiler dövüş başladığında fiziksel ve zihinsel olarak gerildiği için her şeyi analiz etmeye başlar. Mücadele fiziksel olmasının yanında karmaşık , duygusal bir hal alır. O kişiyle ilgili tehlike oluşturabilecek her şeyi (fiziksel ölçüsü, yüz ifadesi, konuşma tarzı gibi) düşünmeye ve analiz etmeye başlarız. Zihnimiz otomatik olarak çözüm üretmek için mevcut tehlikeyi değerlendirmeye çalışır. Bu çözümsel süreç zamanın bol olduğu durumlarda yararlıdır ama hayatın hızlı hareketlere bağlı olduğu durumlarda asla işe yaramaz.

Wing Chun en hızlı öğrenilebilen çok kısa sürede sonuca götüren bir dövüş sistemidir. Bunu temel nedeni içgüdülerin kontrol altında tutulabilmesidir.Kavgadan önce durum analizi yapmak içgüdülerin yenilmesine neden olur. Wing Chun’ da  içgüdülerimizi ve  reflekslerimizi etkili kullanabilmemiz için bir çok yöntem öğretilir. Kişi daha kararlı ve sakin olur. Akılcı olmayan kendine hiçbirşey kazandırmayacak kavgalardan uzak durur.

Wing Chun Resmi Sitesi
Türkiye’de Wing Chun

Türkiye’de Wing Chun

Türkiye de wing chun 1990 lı yıllardan sonra öğretilmeye ve...
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ

JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ

Dünyanın en iyi escrima ve bıçak ustası Jc Cabiero 8...
Wing Chun çalışarak stresle başa çıkılabilir mi?

Wing Chun çalışarak stresle ...

Stresin birçok hastalığın başlangıç aşamasını oluşturduğu bilim adamları tarafından da...
Duyurular
Anonim

Manalı bir sessizlik, daima manasız sözlerden daha iyidir.

Sifu Murat Kaplan

Biri hakkında konuşurken, o kişinin hemen arkanızdan duruyor ve kendisi hakkında sizin söylediklerinizi dinliyor olduğunu düşünün; ve ona göre konuşun. Sözlerinizin değiştiğini göreceksiniz.

Savaş Sanatları Deyişi

Sanat onu uygulayan kişi kadar iyidir.

Savaş Sanatları Deyişi

Bir savaş sanatında ustalığa erişen kişinin bu ustalığı, onun tüm hareketlerine yansır.

Wing-Chun Deyişi

Eğitime ilk başlayan değil, sabır, sadakat, beceri ve süreklilik ile başarıyı elde eden kişi sıralamada önce gelir.

Wing-Chun Deyişi

Tan-Sao, Bong-Sao, Fok-Sao, Wu-Sao, ve Huen-Sao; pratikle ve çalışmayla mükemmelleşirler.

Wing-Chun Deyişi

İçte Chi`yi geliştirmek için dışarıdan tendonları kemikleri ve kasları geliştirmek gerekir.

Savaş Sanatları Deyişi

Savaş sanatları şiddet ve başkalarını düzeltmek için değil; barış (huzur) ve kendi zihin ve ruhuna çeki düzen vermek içindir.

Bruce Lee

Keşke savaş sanatları ustaları – ve uygulayıcıları – farklı dekoratif dallar, çiçekler ve yapraklarıyla ilgilenmekten çok o sanatların kökleriyle ilgilenseler.

Wing-Chun Deyişi

Vurmak için fazla hevesli olma. Vurmaya da korkma. Kim darbe almaktan korkarsa sonunda darbe alacaktır unutma.

Wing-Chun Deyişi

Güç eklemlerden, kuvvet ise topuklardan/yürüyüş becerisinden doğar.

Wing-Chun Deyişi

Aynı öğretmenin (ustanın) ögrencileri becerileriyle farklılık gösterirler.

Wing-Chun Deyişi

(Köprü) Kollarınız rakibinizin üç eklem noktasını geçmisse onun her noktasına vurabilirsiniz.

Wing-Chun Deyişi

Cam gibi baş, pamuk gibi bel, demir gibi kollar.

Wing-Chun Deyişi

Kendini ve rakibini tanı, böylece daima galip gelirsin.

Sifu Murat Kaplan

Bir Wing-Chun uygulayıcısı ne kadar çok kaba güç ve sertlik kullanıyorsa, sergilenen sanat da o kadar aslından uzaktır.

Sifu

Başkalarının zayıflıklarından bahsetmek yerine, kendi zayıflıklarınız üzerinde çalışın.

Sifu

Sükunetini koru (sakin ol) ve bir savaşçı gibi antrenman yap.

Sifu

Bugün ne (ya da kim) olduğumuz, (bugüne kadar) yapmış olduğumuz her şeyin neticesidir. Ne olacağımız kendi tercihimizdir, çünkü kararı veren (sadece) kendimiziz; başka biri değil. Suçlayacak biri ya da birşey yok.

Sifu Murat Kaplan

Farkındalık hatırlamaktır.

Anonim

Öfke ve nefretiniz yalnızca sizin ne kadar zavallı, ne denli zayıf bir karakter olduğunuzu gösterir ve bu duygularınız kime karşı olursa olsun onların tek nedeni ve suçlusu sadece sizsiniz!

Anonim

Savaş sanatları zayıf karakterleri içinde barındırmazlar! Er ya da geç bir sebep çıkar ve kişi kendini o soylu bünyenin dışında bulur.

Lao Tzu

Acele karar vermeyin. Hayatın küçük bir dilimine bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar, aklın durması halidir. Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur.

Wing Chun Kayıtları

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Evraklar

1- Sağlık Raporu (aile Hekiminden)

2- Kimlik Fotokopisi

3- 4 Adet Fotoğraf (Vesikalık)

4- Veli İzin Belgesi (18 Yaş altı için)-(Bu belge bizde mevcut olup, kayıt anında doldurulup veli tarafından imzalanır.

Şartlar

1- Kişi kayıt evraklarını getirmek zorundadır.

2- Kişi 18 Yaşından küçük ise kayıt işlemlerini velisi ile yapmak zorundadır.

3- Kişi hangi spor branşını seçmiş ise o branşla ilgili malzemeleri kayıt tarihinden itibaren iki hafta içinde  almak zorundadır.

4- Ücretler aylık olarak ve peşin ödenir.

5- Bir defaya mahsus olmak üzere kayıt ücreti alınmaktadır.

6- Dört ayda bir sınav ücreti alınmaktadır.  sınav ücreti aylık ücret ile eşit miktardadır

Wing Chun Resmi Sitesi
Makaleler
Türkiye’de Wing Chun
Türkiye’de Wing Chun
Türkiye de wing chun 1990...
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ
JC CABIERO İSTANBUL SEMİNERİ
Dünyanın en iyi escrima ve...
Wing Chun çalışarak stresle başa çıkılabilir mi?
Wing Chun çalışarak stresle ...
Stresin birçok hastalığın başlangıç aşamasını...
Tümünü Göster
.
Engin Tasarım