Wing Chun Türkiye

DİNAMİK VE ETKİLİ SAVUNMA

DİNAMİK VE ETKİLİ SAVUNMA

Sosyal sorunlar, çevresel şartlar ve sağlık nedenleriyle oluşan stres patlamaları kişileri tarih boyunca hep olumsuz etkilemiş ve saldırgan bir konuma getirmiştir. Saldırgan ve otokontrol yeteneğini kaybeden kişilerin çok olduğu toplumlarda sosyal yapının bozulması kaçınılmazdır.Şiddet ve taciz olaylarının artması ve bu olayların insan hayatını tehdit edecek boyutlara ulaşması kişisel savunmanın ne kadar önemli olduğunun göstergeleridir.

Kişinin kendisini ve sevdiği kişileri korumayı öğrenebilmesi için uzun yıllar çalışması ve olağanüstü bir çaba göstermesi gerekli değildir. Wing Chun ‘ un akademik eğitim programları sayesinde her yaştan bayan ve erkek kısa sürede kendini savunmayı öğrenebilir.

Merkez Hat:

Direk hareket akışı Wing Chun’ un önemli prensiplerindendir. Savunma ve saldırı teknikleri kendi merkez hattımız üzerinden rakibin merkez hattına doğru düz ve direk bir hareket çizgisi oluşturularak yapılır. İki nokta arasındaki en kısa yol kullanılır. Bir dövüşte zaman kaybettiren ve hedeften uzaklaşılmasına yol açan dairesel saldırılar ve yüksek tekmeler Wing Chun’ da kullanılmaz. Wing Chun ‘un ilk formu en ideal merkez pozisyonu almayı öğretir. Bu Formu iyi öğrenen kişinin mükemmel bir dengesi , rakibin gücüne ve ölçüsüne göre değişkenlik göstermeyen sabit ve patlayıcı bir gücü olur.

Merkez hatta yapılan saldırı ve baskılara karşı en etkili silahlardan biri Chi Sao’ dur.Chi Sao’ da rakibin merkez eksenine dönük olunur ve kollar asla bu eksenden ayrılmaz . Ayrıldığında yapısal olarak defansda zayıflık olur. Rakip bu yapıyı bozmak için baskı yapar ve ittirirse, bıraktığında aynı suyun içinde itilen bir top gibi yada esnek bir ağaç dalı gibi tekrar merkez eksene geri dönülür. Chi Sao’ da hassasiyet geliştiği için temas halinde rakip kollarını çeker ve merkezi terk ederse hızlı ve güçlü ataklar yapılır.

Pratik ve Basit:

Wing Chun’da karmaşık ve fiziksel yapıyı zorlayan akrobatik hareketler, gizemli teknikler, sihirli enerjiler yoktur. Her yaştan insan tarafından uygulanması kolaydır. Hedef çok basittir, rakip sizi yenmeden sizin onu yenmeniz ! Herhangi bir saldırı anında durum analizi yapmak ve düşünmek mümkün değildir . Önemli olan en hızlı şekilde basit ve pratik karşılıklar vermektir.

Hareket Tasarrufu:

Bütün Wing Chun prensipleri hareket sırasında enerjinin verimli ve etkili kullanımını öğretir. Vücut enerjisini gereksizce harcayan hareketler kullanılmaz.( Abartılı çevresel hareketler, artistik yüksek tekmeler ve yumruklar gibi) Bu tür saldırılar spor görselliği açısından göz doldurur ama hem çok zaman alır hemde kişiyi tek ayak üzerinde dengesiz bir duruma getirirler. Bir dövüş sırasında önemli olan fazla hareket etmek değil en kısa sürede en etkili teknikleri kullanarak kazanmaktır.

Rakibi enerjisini kullanma:

Rakibin güçlü saldırılarına aynı oranda güçle karşılık vermek oldukça tehlikelidir.Kuvvete karşı kuvvet uygulamak daha güçlü bir rakip karşısında sıkıntıya yol açabilir. Güç sarfetmek yerine saldırı ve baskının yönünü değiştirmek daha avantajlıdır. Karşı tarafın saldırması halinde yaptığımız ufak bir değişim ve yönlendirme saldırının dengesini bozduğu gibi savunmasınıda etkisiz hale getirir. Nasıl suyun belli bir şekli yoksa bulunduğu kaba göre şekil değiştiriyorsa dövüşünde belli bir pozisyonu yoktur, koşullara göre pozisyon değişebilir.

Refleksler ve Hisler:

Bir dövüşte süre saniyelerle ölçülür. Saldırı planı yapacak ve strateji belirleyecek zaman yoktur. Esas olan karşıdakinin tüm hareketlerine karşı duyarlılığı geliştirmek ve herhangi bir saldırı girişimi karşısında çok çabuk karşılık vermeyi sağlayacak refleksleri kazanmaktır. Reflekslerin ve hislerin gelişimi için en önemli çalışma Chi Sao’ dur. Chi Sao’ da kollar rakiple sürekli temas halindedir. Kollar içe , dışa, yukarı ve aşağı sürekli hareket eder. Bu çalışma yüzlerce saat yapılır . Rakibin pozisyondan çıktığı fark edildiği anda hassasiyet geliştiği için çok çabuk ve güçlü ataklar yapılır. Chi Sao teknikleri Wing Chun’ un mükemmel pratik uygulamalarıdır.

Sifu Aydın Erdem